Matura Angielski 2023. Co się zmieni?

matura angielski

Uczniów zdających maturę z języka angielskiego po szkole podstawowej od roku 2023 obowiązywać będą nowe reformy dotyczące egzaminów maturalnych. Nauczyciele zapowiadają  – będzie trudniej. Jak przygotować się do egzaminu w nowej formule tak, by bez matura –  angielski 2023 została zdana na 100%?

Angielski 2023: zmiany w maturze podstawowej i rozszerzonej

Przede wszystkim wzrośnie wymagany poziom języka – na maturze podstawowej będzie to B1+/B2, na rozszerzonej – C1. Dobra wiadomość jest taka, że zmiany te nie dotyczą struktur gramatycznych – działu najbardziej znienawidzonego przez uczniów. Trudniejsze stanie się natomiast słuchanie (wypowiedzi do odsłuchania będą dłuższe, pojawią się też zadania otwarte) oraz czytanie (długość tekstów zwiększy się o około 300 słów). Zwiększy się również objętość pracy pisemnej na poziomie rozszerzonym – od przyszłego roku będzie wymagane napisanie 100-150 słów na podany temat. Z tego wynika, że uczniowie, przygotowujący się do matury z angielskiego w 2023 roku powinni skupić się przede wszystkim na rozwijaniu swoich umiejętności słuchania, czytania ze zrozumieniem oraz pisania w języku angielskim.

Jak skutecznie uczyć się angielskiego?

Nie bez powodu osoby, które wyjeżdżają za granicę i na co dzień posługują się miejscowym językiem, uczą się go najszybciej. Staraj się odtworzyć podobne warunki „zanurzenia się w języku” w swoim domu. Słuchaj muzyki po angielsku, oglądaj anglojęzycznych youtuberów, filmy i seriale. Na szczęście w przypadku angielskiego wybór treści jest ogromny – od memów, po gry – w internecie bez trudu znajdziesz coś interesującego.

A co, jeśli najbardziej stresuje Cię matura ustna z angielskiego? Brytyjskie, amerykańskie czy australijskie filmy i książki na pewno zwiększą Twój zasób słownictwa i

oswoją Cię z językiem, ale warto także popracować nad swoją umiejętnością swobodnego wypowiadania się po angielsku. Uwaga – ćwiczenie przed lustrem może nie wystarczyć!

Z pomocą przyjdą Ci zagraniczni przyjaciele. Rozmawiając z nimi, nie tylko ćwiczysz słuchanie i wypowiadanie się po angielsku, lecz przede wszystkim – miło spędzasz czas, zapominając o stresującej nauce! Przy okazji możesz dowiedzieć się czegoś nowego o otaczającym Cię świecie i innych kulturach – to prawie jak podróżowanie bez wychodzenia z domu!

matura angielski

Co, jeśli jednak nie masz znajomych tzw. native speakerów, dla których angielski jest językiem ojczystym? Jak nawiązać kontakt z takimi osobami? Spokojnie, nie musisz od razu wylatywać do Australii. W dobie internetu możesz nawiązywać wspaniałe przyjaźnie i rozmawiać z ludźmi z całego świata za pomocą swojego komputera lub smartfona. Ułatwią Ci to strony internetowe i aplikacje stworzone z myślą o nauce języków, np. Langulife.

Nauka angielskiego w Langulife nie przypomina w niczym nauki w szkole! Zamiast nudnego wkuwania słówek czy słuchania i czytania przestarzałych tekstów z podręcznika, strona oferuje Ci możliwość nawiązywania kontaktu z ludźmi z całego świata – zarówno z tymi, którzy tak jak Ty uczą się angielskiego, jak i z native speakerami. Dyskutuj na ciekawe tematy – od hobby, poprzez sztukę, podróże, historię i politykę, dziel się swoim doświadczeniem, ucz się od innych i zdobywaj przyjaciół!

Jak przełamać barierę językową? Nagrywanie swoich wypowiedzi po angielsku może Ci się na początku wydawać stresujące. Spróbuj zacząć od napisania kilku zdań na wybrany przez siebie temat. Nie masz pomysłu? Przejrzyj pytania na Langulife, na pewno któreś z nich skłoni Cię do podzielenia się swoimi przemyśleniami. Ani się obejrzysz, a rozmowa Cię wciągnie i zapomnisz, że rozpocząłeś ją, by się uczyć. A matura – angielski 2023 zostanie zdana przez Ciebie śpiewająco!  

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *